Foto: Ilustracija
Institucije čiji su osnivač Srbija i koje djeluju na Kosovu su predmet rada kosovske policije.
Te instutcije se zatvaraju uz podršku misije Eulex-a i zatvoreni su privremeni organi poput filijale Pošte Srbije, Centri za socijalni rad, Odjeljenje Kancelarije Vlade Srbije za Kosovo.
Zaposleni u navedenim institucijama su morali napustiti svoja radna mjesta, a akcija traje od jutros.
Kako navodi kosovski ministar unutrašnjih poslova Xhelal Svecla, zatvorene su paralelne općine Srbije u Lipljanu, Obiliću, Prištini, Kosovu Polju, Vučitrnu, Novom Brdu, Kamenici, Vitini, Orahovcu, Srbici, kao i objekti Pošte i Poreske službe te da niko ne smije kršiti Ustav Kosova.
Kako navodi Anadolija, kao nelegalne su tretirane općine, kompanije, vrtići, osnovne i srednje škole i javni univerziteti koje finansira Vlada Srbije a koje su djelovale u gradovima i mjestima gdje živi srpska zajednica na Kosovu.
Vlada Kosova je ranije istakla da se ukidanjem paralelnih srpskih institucija želi uspostaviti zakon i red posebno tamo gdje žive većinski Srbi kao na sjeveru.
Moguće je da će ovakvi postupci naići na odgovor lokalnog srpskog stanovništva, ali i institucija Republike Srbije što ćemo svakako vidjeti u narednom periodu.