Vi mijenjate Vaše mišljenje, mi Vas samo informišemo.

Zašto je Dodik odjednom ljut na Izetbegovića zbog izjave koju lider SDA ponavlja već mjesecima

Foto: Klix

Jedna sasvim uobičajena izjava predsjednika SDA Bakira Izetbegovića o predsjedniku SNSD-a Miloradu Dodiku odjednom se pretvorila u predimenzionirano političko prepucavanje.

Izetbegović je prije dva dana gostovao na FTV-u i tom prilikom, između ostalog, rekao kako će se status Milorada Dodika na kraju morati nekom silom riješiti, misleći na primjenu zakona i reakciju pravosuđa.

“Pravosuđe i međunarodna zajednica će na kraju morati primijeniti zakone i Dejtonski mirovni sporazum i Ustav BiH. Bez vladavine zakona, koja se odnosi na svakog pojedinca, uključujući i Dodika, neće ova zemlja na zelenu granu. I ja se nadam da će to konačno i narod u RS-u shvatiti pa da će ovako, kako je otišao Orban, otići i Dodik jednog dana. Nadam se već na ovim izborima”, izjavio je Izetbegović.

I baš ova izjava odjednom je naljutila i toliko povrijedila Dodika, da je lideru SDA posvetio nekoliko objava na društvenim mrežama te ga čak i nazvao pa dogovorio i nešto opširniji razgovor, koji se dogodio jučer.

“Bakir se u svom strahu ohrabrio da mi prijeti. Otporan sam na prijetnje, ali ne volim nedorečene stvari. Zato sam pozvao Bakira da mi kaže u čemu je njegov problem”, poručio je Dodik nakon navedene Izetbegovićeve izjave.

Poslije su se obojica oglasili. Prvo Izetbegović, koji je istakao da je odgovorio na nervozni poziv Dodika.

“Sve što mislim, što sam i do sada javno govorio o njemu i njegovoj politici pa i više od toga, ponovio sam mu i tokom telefonskog razgovora. S obzirom na to da je razgovor od strane Dodika očigledno sniman, pozivam ga da snimak ne cenzuriše, već da ga u cijelosti objavi”, prepričao je Izetbegović svoju verziju.

S druge strane Dodik je javnosti saopćio da je razgovarao s liderom SDA i da se on smijao, dok se, prema njegovim riječima, Izetbegović “nemušto branio”. Zaključio je Dodik da mu Izetbegović nije uspio objasniti ono što je izrekao na FTV-u.

Politička melodrama

Kada se sagleda ova politička melodrama, pitanje koje se nameće je: Gdje je problem i čemu ovaj verbalni okršaj zbog nečega što je do sada rečeno desetine puta u javnom prostoru?

Naime, Izetbegović je samo u posljednjih godinu dana više puta komentarisao Dodika, njegovu političku poziciju, zadatak pravosuđa u kontekstu Dodika i tako dalje. U augustu 2025. godine Izetbegović je na obilježavanju godišnjice SDA u Kaknju poručio da je Dodik “metastazirao” jer međunarodna zajednica nije reagovala na vrijeme.

Krajem oktobra prošle godine u Klix Studiju Izetbegović je ocijenio da će “Dodik pobijediti” ako ostane predsjednik SNSD-a i ako bude ugašen OHR. Ustvrdio je da Dodik ne može ostati na čelu SNSD-a te da njegov politički utjecaj treba biti uklonjen.

Zatim u novembru 2025. godine, na sjednici Glavnog odbora SDA, Izetbegović je izjavio da “Milorad Dodik mora biti odstranjen iz političkog života u potpunosti, inače nema ozdravljenja odnosa u BiH”.

U martu ove godine Izetbegović je na FTV-u izjavio da bi politički bilo najlakše poručiti “nikako nećemo s Dodikom”, ali da to nije odgovoran odgovor ako izborni rezultati nametnu drugačije okolnosti. Dodao je i da je uvjeren da “Milorada Dodika neće biti u politici”.

U konačnici, već ranije izrečene stavove Izetbegović je ponovio i prije dva dana, kazavši da “dok god je Dodik iznad zakona, ovoj zemlji neće biti dobro”. Rekao je i da će se problem “morati nekom silom riješiti”.

I baš sada, odjednom ova posljednja izjava, koja nije ništa novo u odnosu na ranije poruke Izetbegovića, teško je pala Dodiku pa je morao da ga pozove da mu objasni. I tu nastaje dramatizacija jer je u fokusu javnosti njihov telefonski razgovor, koji i jedan i drugi prepričavaju.

Zašto Dodik u ovom trenutku otvara front s Izetbegovićem, liderom opozicione stranke? Zašto ga je toliko pogodila izjava, koju je do sada čuo desetine puta? Odgovor se može tražiti u win-win situaciji za obojicu. Inače, ova “providna” rasprava će se ispostaviti ozbiljnom samo ukoliko naprimjer Izetbegović uprkos izbornom rezultatu odbije koaliciju sa SNSD-om Milorada Dodika, vodeći se principom da Dodik zaista mora biti “odstranjen” iz politike.

S druge strane, da bi javnost ozbiljno shvatila Dodikovu uvrijeđenost Izetbegovićevom izjavom i on bi trebao pokazati da nipošto ne želi u koaliciju sa SDA.

U konačnici, ova isforsirana rasprava Izetbegovića i Dodika past će u vodu kada i jedan i drugi sjednu za koalicioni stol i poruče kako zbog izbornih rezultata moraju formirati koaliciju. Jer pojačan politički okršaj u ovom trenutku odgovara i jednima i drugima.

Klix